Svadobné tradície

03.02.2021

Odobierka, čepčenie a svadobné zvyky

Starejší je ceremoniálna funkcia a osoba, ktorá ju zastáva má na starosti dohľad nad priebehom svadby, ako aj nad dodržiavaním dohodnutých tradícií. Niektoré z nich môže priamo riadiť. Typickým artefaktom, ktorým na seba púta pozornosť, je ozembuch.

Odobierka (pytačky) je formálnym prejavom zo strany ženícha, ktorým osloví rodinu nevesty so žiadosťou o jej ruku. Po nevestu prichádza ženích do jej domu v sprievode starších mužov svojej rodiny.

Výmena svadobných obrúčok je síce prastarý zvyk, no svadobné obrady sa bez nej nemôžu zaobísť. Tradične sa zásnubný prsteň a svadobné obrúčky nosia na prstenníku ľavej ruky, kde sa nachádza Vena amoris - "žila lásky." V minulosti verili, že táto žila spája srdce s prstenníkom ľavej ruky, no aj napriek popretiu jej existencie tento zvyk pretrval.Tvar prsteňa má tak isto hlbokú symboliku, keďže kruh nemá začiatok a koniec, znázorňuje večnosť.


Hádzanie konfiet, ryže a kvetových lupienkov nastáva po obrade, ihneď, ako mladomanželia opustia kostol, alebo úrad. Hostia týmto spôsobom dávajú najavo radosť zo šťastnej udalosti.

Prípitok na mieste konania svadobnej hostiny prednáša po príchode väčšinou otec nevesty a jeho obsahom je, ako inak, želanie šťastia, lásky a skorého potomstva.

Rozbitie taniera nasleduje, kým novomanželia ešte stoja. Jeden z nich dostane do ruky metlu, druhý lopatku a spoločnými silami sa pokúšajú rozbitý tanier zo zeme upratať. Črepy, ako je známe, prinášajú šťastie a ich hluk odháňa zlých duchov.

Spoločné jedenie polievky predstavuje druhú možnosť, kedy môže pár verejne predviesť ich súhru a kooperáciu. Význam spoločného taniera je aj v tom, že symbolizuje spoločné zdieľanie.

Krájanie svadobnej torty symbolizuje vôľu si pomáhať navzájom a o všetko sa podeliť. Kúsky torty sa potom postupne rozdávajú, najprv najbližšej rodine a následne všetkým hosťom.


Prvý tanec patrí len mladomanželom. Výber piesne, na ktorú budú tancovať, zostáva na nich a patrí k tým najpríjemnejším predsvadobným povinnostiam. Ostatní hostia sa postupne pridávajú tak, že sa striedajú v tancovaní s nevestou a ženíchom. Opäť, najprv rodina a postupne ostatní.

Hádzanie svadobnej kytice je symbolickým odovzdaním štafety radostí i povinností nevesty jednej z prítomných slobodných slečien. Tie sa zoradia vedľa seba, nevesta sa im otočí chrbtom a kyticu hodí za seba. Ktorej mladej dáme skončí v rukách, tá sa vydá ako ďalšia.


Svadobný podväzok sa stal obľúbeným doplnkom vo výbave nevesty. Nemáva praktickú úlohu, plní len estetickú funkciu a počas večera sa stáva aj predmetom zábavy.

Únos nevesty býva vopred dohodnutý a mužskí členovia svadobnej spoločnosti počas neho "unesú" nevestu. Ženích sa ich následne vydá hľadať a keď ich nájde, musí všetkým únoscom zaplatiť drink, aby mu nevestu opäť odovzdali.

Čepčenie nastáva o polnoci svadobného večera. Nevesta je usadená v centre pozornosti a postavená pred otázku, či si nechá radšej "vienok sňať, alebo hlávku sťať". Sňatie dievčenského venca a jeho nahradenie čepcom dospelej vydatej ženy sa stáva finálnym spečatením nového manželstva.

Prenášanie cez prah je primárne namierené proti zlým duchom - ženích ich týmto spôsobom prekabáti, aby si nevšimli, že si do domu priniesol manželku.


Tipy a triky

Ak plánujete svadbu, medzi vašich hostí budú určite patriť aj viaceré páry s deťmi.

Preto pre ne nezabudnite pripraviť dostatok zaujímavých aktivít, aby ste si užili svadbu vy a aj oni.


Zopár nápadov, ako zabaviť deti na svadbe:

  • Vytvorte kreatívny kútik pre malých svadobčanov
  • Pripravte farbičky
  • Vytlačte omaľovánky na motív svadby
  • V prípade, že svadbu organizujete vonku, pripravte bublifuky
  • Krabica s kockami, legom poteší a zabaví každé dieťa
  • Nesmú chýbať balóny
  • Maľovanie na tvár spôsobí ošiaľ radosti a malí svadobčania sa môžu v okamihu premeniť na rozprávkové bytosti
  • Škrabošky a fotokútik ocenia nielen deti, ale aj dospelí